BiH i Albanija imaju najniži kreditni rejting na Balkanu

Bez autora
Aug 07 2013

Dok su posljednjih mjeseci širom Evrope, agencije smanjile kreditni rejting mnogim evropskim zemljama, većina zemalja bivše Jugoslavije su već na nivou koji ih svrstava u kategoriju zemalja s lošim kreditnim rejtingom. Međutim, rezultati istraživačkog tima agencije “Anadolija” pokazali su da od zemalja regiona BiH ima najniži kreditni rejting koji ju je svrstao u grupu zemalja sa spekulativnom kreditnom sposobnošću kao i visokim kreditnim rizikom. Tako je u julu 2012. godine agencija za ocjenu kreditnog rejtinga Mudis potvrdila BiH kreditni rejting “B3” i izmijenila izglede „sa posmatranja - negativno na stabilne izglede”. Time je agencija Mudis potvrdila da je kreditni rejting BiH u kategoriji loših.

BiH i Albanija imaju najniži kreditni rejting na BalkanuDok su posljednjih mjeseci širom Evrope, agencije smanjile kreditni rejting mnogim evropskim zemljama, većina zemalja bivše Jugoslavije su već na nivou koji ih svrstava u kategoriju zemalja s lošim kreditnim rejtingom.

Međutim, rezultati istraživačkog tima agencije “Anadolija” pokazali su da od zemalja regiona BiH ima najniži kreditni rejting koji ju je svrstao u grupu zemalja sa spekulativnom kreditnom sposobnošću kao i visokim kreditnim rizikom.

Tako je u julu 2012. godine agencija za ocjenu kreditnog rejtinga Mudis potvrdila BiH kreditni rejting “B3” i izmijenila izglede „sa posmatranja - negativno na stabilne izglede”.

Time je agencija Mudis potvrdila da je kreditni rejting BiH u kategoriji loših.

Takođe, u martu 2012. agencija Standard i Purs potvrdila je BiH kreditni rejting “B” i izmijenila izglede “na posmatranju - negativno” na stabilne izglede.

Od ostalih zemalja regiona odmah iza BiH slijedi Albanija u kojoj, takođe, postoji visok kreditni rizik.

Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga Mudis u julu 2012. godine je Albaniji zabilježila kreditni rejting na nivou B1, dok je prognoza dobila ocjenu stabilna.

Odmah iza Albanije slijede Makedonija, Crna Gora i Srbija koje imaju status zemalja sa znatnim kreditnim rizikom i kreditnom sposobnošću sa spekulativnim elementima.

Agencija Standard i Purs u maju ove godine snizila je rejting Makedonije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti sa “BB” na “BB-”, upozoravajući na smanjenu transparentnost javnih finansija i slabije izglede za rast preduzetništva.

Razlog su ekonomski pritisci u regionu, sužen manevarski prostor inostranih vlasnika domaćih banaka, teškoće u upravljanju vladinim finansijskim obavezama i pojačana javna potrošnja na neproduktivnu imovinu.

Kreditna agencija Mudis u svom posljednjem izvještaju o Crnoj Gori nije mijenjala njen kreditni rejting koji je već dvije godine na nivou Ba3, a potvrđene su i stabilne prognoze.

Trenutni rejting, međutim, mogao bi se suočiti sa silaznim pritiskom ako se prognoze za javne finansije i bilans plaćanja značajno pogoršaju ili ako posljednji pokušaji fiskalne konsolidacije i institucionalnog jačanja ne budu uspješni.

Kreditna agencija Fič u julu ove godine potvrdila je kreditni rejting Srbije “BB minus s negativnim izgledima”.

Zadržavanje rejtinga Srbije na nepromijenjenom nivou dijelom je odraz neizvjesnosti stanja javnih finansija, brzog rasta javnog duga, krhkog ekonomskog oporavka, i neizvjesnosti aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Nivo rejtinga Srbije, prema Fiču, podržavaju visok nivo prihoda po stanovniku, vrhunski obučena radna snaga, poboljšanje uslova poslovanja i odluka Evropske unije da otvori pregovore o članstvu sa Srbijom.

Najbolji kreditni rejting na Balkanu ima Hrvatska i pored činjenice da je ovoj zemlji prije nekoliko dana snižen kreditni rejting za jednu ocjenu.

Naime, kreditna agencija Standard i Purs ovih dana je snizila prognozu kreditnog rejtinga Hrvatske sa “stabilne” na “negativnu”.

U saopštenju Standard i Pursa navedeno je da bi kreditni rejting Hrvatske sljedeće godine mogao biti ugrožen, ako se nastavi slabljenje njene ekonomije, poveća fiskalni deficit, a spoljni dug naraste.

- Prema našem mišljenju, ekonomska korist Hrvatske od nedavnog ulaska u Evropsku unije će biti ograničena strukturnim izazovima, političkim ograničenjima po fiskalne reforme i nepovoljnim vanjskim okruženjem - navedeno je u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik